Nezaradené

Ľubo Rác sa vrátil z Grécka so zlatom na krku

Ľubo Rác sa vrátil z Grécka so zlatom na krku

Po štyroch rokoch čakania sa v gréckych aténach stretlo viac ako osemtisíc športovcov s rôznymi stupňami mentálneho postihnutia z viac ako 180-tich krajín. Samozrejme, chlapci zo Spojenej školy internátnej v Starej Ľubovni, ktorú navštevuje Ľubomír Rác neotáľali a zúčastnili sa týchto hier.

Výprava sa vydala na boj 20. júna z letiska v Budapešti do hlavného mesta Grécka – Atén. Pred tým, ako začali súťažiť o medaile absolvovali aklimatizačný pobyt v dobe 4 dní. Po štyroch dňoch oddychu sa vydala naša výprava naspäť loďou do Atén. Po otvorení 13. svetovej letnej olympiády sa začali predstavovať všetky výpravy krajín. Domáca (výprava Grécka) bola tou najväčšou, ktorú tvorilo tristo športovcov. Tá naša slovenská mala síce o 238 športovcov menej, no nenechala sa zahanbiť.

V Aténach bolo niekoľko hál, kde sa súťažiaci rozdelili podľa vykonávaných športov. O rozdelení skupín rozhodovali zaraďovacie zápasy. Naši chlapci sa spolu s Českom, Fínskom a Rakúskom dostali do prvej skupiny. Keďze naše družstvo bolo oproti ostatným zdatnejšie a výkonnostne úplne na inej úrovni, bola vytvorená nová skupina, ktorú tvorilo Česko, Fínsko a samozrejme naši chlapci. Po tejto správe sa našej výprave rozžiarili oči, pretože zisk medaily bol istý. Družstvá sa nakoniec stretli v dvojkolovom súťažení, kde samozrejme dominovali naši a tak si poľahky zabezpečili postup do finále.

Vo finále sa stretla naša výprava s výpravou Fínska, ktorú po dvoch vyhraných setoch 25:16 a 31:29 zaslúžene porazili a oslavy sa mohli začať. Slovenské družstvo po tomto víťazstve rozšírilo cennú zbierku Spojenej školy internátnej v Starej Ľubovni o ďalšie kusy cenného zlata. Výprava si okrem vzácnych kovov doniesla domov aj kopec zážitkov či už z otváracieho ceremoniálu alebo z výletu v Akropole.

Našu volejbalovú výpravu tvorili títo ľudia: Patrik Koky – Stará Ľubovňa, Patrik Koky – Hniezdne, Ľubomír Rác – DD Podolínec, Vladimír Murcko – Stará Ľubovňa, Dominik Miko – Čirč. Partneri: Matej Senko, Tomáš Senko, Stanislav Lampart, Tomáš Lampart, Dávid Fecko. Hlavný tréner: Ján Benčo, tréner: Ján Senko

Share this post